161 новозаболен, 12 починати

Во последните 24 часа се направени 771 тестирања, а регистрирани се 161 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 90
-Куманово 11
-Штип 2
-Прилеп 6
-Тетово 5
-Велес 4
-Кавадарци 2
-Гостивар 15
-Струмица 8
-Крива Паланка 1
-Радовиш 1
-Кочани 3
-Пробиштип 2
-Берово 6
-Валандово 1
-Делчево 2
-Кичево 2
Починати се 12 лица, 7 пациенти од Скопје (56, 86, 71, 57, 41, 86 и 82г), пациент од Струга (67г), од Тетово (85г), од Битола (68г), од Кавадарци (56г) и пациент од Прилеп (63г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 154 оздравени пациенти од:
-Скопје 62
-Куманово 6
-Штип 4
-Прилеп 6
-Тетово 7
-Струга 4
-Велес 3
-Битола 2
-Охрид 3
-Кавадарци 5
-Гостивар 5
-Гевгелија 2
-Струмица 10
-Радовиш 4
-Кочани 12
-Пробиштип 6
-Пехчево 2
-Берово 3
-Валандово 4
-Свети Николе 2
-Кичево 2
Досега во земјата се направени вкупно 221.782 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23788, бројката на оздравени пациенти е 17392, на починати е 846, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5550.