691 оздравно лице но и 30 починати од КОВИД 19

Во последните 24 часа се направени 3042 тестирања, а регистрирани се 947 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 530
-Куманово 30
-Дебар 3
-Штип 15
-Прилеп 38
-Тетово 54
-Струга 18
-Велес 22
-Битола 43
-Охрид 43
-Кавадарци 8
-Гостивар 25
-Гевгелија 3
-Струмица 23
-Крива Паланка 4
-Радовиш 7
-Крушево 2
-Кочани 3
-Пробиштип 8
-Демир Хисар 4
-Македонски Брод 5
-Пехчево 1
-Берово 2
-Валандово 2
-Виница 1
-Делчево 5
-Кратово 4
-Свети Николе 8
-Кичево 25
-Ресен 8
-Неготино 3
Починати се 30 лица, шест пациенти од Скопје (57, 66, 80, 64, 54 и 68г), пет од Куманово (58, 64, 67, 68 и 78г), еден пациент од Штип (67г), тројца од Прилеп (58, 57 и 72г), пет од Тетово (83, 60, 62, 69 и 58г), еден пациент од Битола (78г), пет од Кавадарци (73, 74, 70, 77 и 70г), еден од Гостивар (67г), двајца од Радовиш (71 и 68г) и еден пациент од Кочани (52г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 691 оздравени пациенти од:
-Скопје 301
-Куманово 45
-Штип 13
-Прилеп 34
-Тетово 51
-Струга 4
-Велес 29
-Битола 16
-Охрид 24
-Кавадарци 23
-Гостивар 20
-Гевгелија 13
-Струмица 40
-Крива Паланка 8
-Радовиш 8
-Крушево 1
-Кочани 13
-Пробиштип 8
-Македонски Брод 1
-Берово 4
-Валандово 2
-Виница 4
-Кратово 5
-Свети Николе 5
-Кичево 11
-Ресен 7
-Неготино 1
Досега во земјата се направени вкупно 275.934 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 41222, бројката на оздравени пациенти е 24920, на починати е 1186, а бројот на активни случаи изнесува 15116.