Денес во Македонија има 554 нови позитивни случаи на КОВИД-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи

на КОВИД-19: Скопје – 309, Куманово – 44, Прилеп и Велес – по 20, Тетово, Битола и Кавадарци – по 17, Кочани – 16, Кичево – 11, Охрид – 10, Крива Паланка – 9, Гевгелија и Ресен – по 6, Струмица и Штип – по 5, Неготино, Свети Николе, Радовиш и Кратово – по 4, Гостивар, Струга, Виница, Валандово и Демир Хисар – по 3, Дебар, Берово, Делчево и Пробиштип – по 2, Богданци, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани сe 891 оздравени пациенти од: Скопје – 360, Охрид – 132, Струга – 105, Куманово и Струмица – по 42, Тетово – 26, Велес – 20, Гостивар – 19, Прилеп и Штип – по 18, Битола и Кичево – по 16, Кавадарци – 9, Кочани, Радовиш, Дебар и Берово – по 8, Гевгелија и Ресен – по 6, Свети Николе и Кратово – по 5, Виница и Пробиштип – по 3, Крива Паланка, Валандово и Дојран – по 2, Делчево и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се 17 починати лица: 10 починати лица од Скопје (93г, 82г, 73г, 71г, 62г, 44г, 40г, 36г, 34г и 33г), 2 починати лица од Прилеп (75г и 64г) и по едно починато лице од Куманово (85г), Струмица (74г), Кичево (76г), Кочани (63г) и Демир Хисар (59г).

Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Направени се 4.072 тестови преку: ИЈЗ-310, ЦЈЗ Скопје-65, ЦЈЗ Битола-52, ЦЈЗ Прилеп-43, ЦЈЗ Тетово–72, ЦЈЗ Куманово-80, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-6, УК Пулмологија со алергологија – 6, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–2, Жан Митрев (Филип Втори)-104, Авицена-255, Биотек-288, Систина-137, лабораторија Лаор-169, Синлаб-37, Ремедика-33, Плодност–40, Генеа-15, Никоб лаб-485, ВФВ Медикал-66, Ели Медика-81, Ројал Медика –9,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.713.

Досега во земјата се направени вкупно 1.258.133 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 187.622 бројката на оздравени пациенти е 168.700, на починати е 6.489, а бројот на активни случаи изнесува 12.433.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 81431, Активни 5701

Куманово 11075, Активни 905

Тетово 10764, Активни 985

Прилеп 8929, Активни 275

Гостивар 7925, Активни 509

Битола 6958, Активни 246

Велес 6057, Активни 284

Охрид 5827, Активни 545

Кавадарци 5761, Активни 203

Струмица 5618, Активни 462

Штип 5567, Активни 225

Кичево 3888, Активни 427

Струга 3758, Активни 536

Кочани 3150, Активни 135

Гевгелија 2361, Активни 73

Неготино 2299, Активни 43

Свети Николе 1828, Активни 104

Ресен 1514, Активни 102

Радовиш 1481, Активни 106

Дебар 1444, Активни 127

Крива Паланка 1359, Активни 58

Берово 1195, Активни 33

Делчево 1110, Активни 66

Виница 1009, Активни 45

Пробиштип 897, Активни 42

Валандово 788, Активни 29

Богданци 544, Активни 20

Кратово 531, Активни 49

Крушево 518, Активни 15

Македонски Брод 462, Активни 32

Демир Хисар 426, Активни 16

Демир Капија 406, Активни 4

Пехчево 310, Активни 8

Македонска Каменица 293, Активни 21

Дојран 139, Активни 2