Дървен материал от www.emsien3.com

The best bookmaker bet365

The best bookmaker bet365

Menu
RSS

Летните горештини и вашето срце

„Летните горештини буквално го ’стресуваат’ срцето, особено во текот на вежбањето. Така телесната активност и зголемувањето на темепературата на воздухот ја зголемуваат и телесната температура. Високата влажност дополнително ја комплицира ситуацијата, бидејќи потта не може лесно да испари низ кожата. Телото реагира со дотур на поголемо количество крв во кожата за да ја излади, што резултира со помал проток на крв низ мускулите, а со тоа и зголемување на отчукувањата на срцето“, ни појасни д-р Ален Гертлер, британски кардиолог од Универзитетот во Алабама.
Повеќе: Летните горештини и вашето срце

Ослабете ги последните вишок килограми за една недела

Доколку последните вишок килограми ви создаваат мака за да ги намалите немојте да очајувате, клучот е во упорноста. За да изгубите еден килограм морате да согорите 500 калории дневно, поточно 3500 калории за недела дена. Доколку се приджувате на овој распоред ќе успеете во истото.

Повеќе: Ослабете ги последните вишок килограми за една недела

Истегнете се правилно

Грбот е оптеретен повеќе од било кој друг дел од телото.

За време на фитнес вежбите, мускулите на грбот постојано се затегаат, а тоа го зголемува оптеретувањто. Затоа, потребно е грбот правилно да се истегнува по вежбањето.

Следните вежби се за истегнување на грбот. Тие го намалуваат ризикот од повреди од напорни вежби и ги намалуваат болките во мускулите.

Горните и долните мускули на грбот се состојат од голема група на мускули која се протега од над колковите до областите на вашиот врат, раце и рамена. Главната задача на оваа мускулна група е да ви помогне во кревање и влечење работи. Со зајакнување и истегнување на горниот и долниот дел од вашиот грб вие ќе имате повеќе сила да влечете работи кон вас.

 

Истегнување на горниот дел од грбот

Зајакнете го горниот дел од вашиот грб со оваа вежба:
Застанете со малку свиткани нозе раширени во ширина на колковите. Со рацете исправени, прекрстете ги прстите пред вас додека го држите долниот дел од грбот црвсто и вашете тело исправено. Нежно притиснете ги рацете што подалеку од вас додека не почувствувате истегнување во горниот дел од грбот и во задниот дел од рамената. Задржете вака 8-10 секунди.

 

Истегнување на долниот дел од грбот

Едно од најчестите места за повреда е долниот дел од грбот. Повредите во овој дел обично се резултат на мускулна нерамнотежа, слаби или нефлексибилни мускули или пак лошото држење на телото. Така, логично е да се прават некои вежби кои ќе работат на долниот дел од вашиот грб и да се избере правилниот интензитет на тренинзите со цел да се збегнат повредите. Научете како да го правите тоа со оваа вежба:
Легнете на грб. Префатете ги вашите раце на врвот од вашите потколеници и прилепете ги колената што поблиску до вашето тело. Нежно носете ги колената што поблиску до телото додека не почувствувате истегнување во долниот дел од грбот. Задржете така 8-10 секунди.

Хиперекстензии на грбот

Болката во грбот е честа појава затоа што грбот трпи поголем напор од било кој друг дел од телото. Болките во грбот може да варираат од блага непријатност до силна болка што ве попречува во работата или вашите омилени активности. Хиперекстензијата е една од вежбите што помага да се избегната таквите болки.
Легнете со лицето надоле. Наместете ги лактите блиску до вашето тело. Подигнете го телото додека лактите може да ја издржат вашата тежина, а колковите нека бидат на подот. Вашиот врат нека биде опуштен. Задржете така 12-15 секунди.

 

Ротации на ‘рбетот

Ова е уште една вежба која помага да се избегнат болките во грбот.
Легнете на грбот со рацете испружени на ниво на вашите рамена и нозете свиткани. Полека, наведнете ги нозете на деснаа страна додека коленото не го допре подот. Додека го правите ова задржете ги рамената на подот. Задржете така 8-10 секунди, а потоа повторете го истото на другата страна.

Истегнување мачка

Ваквото истегнување помага во зајакнување на мускулите на долниот дел од грбот и во намалување на болката која е последица на лошото држење.
Застанете на земја со вашите раце и нозе и задржете го грбот исправен. Искривете го средниот дел од грбот со притискање на вашиот ‘рбет нагоре. Задржете ја таа положба 5 секунди, потоа опуштете се и вратете се во почетната положба.

 

5 минутни интервали за целодневна енергија

Запознајте се со 5 минутите интервали за да ја претворите вашата енергија од ниска до максимална. Овие интервали се успешни затоа што забрзувањето и успорувањето прави вашето тело да почувствува поглем интензитет. 

Повеќе: 5 минутни интервали за целодневна енергија

Обликувајте го телото за 4 недели

Да, вие тоа апсолутно може да го изведете, а нема погрешно време да се почне со физички активности!

Вежба за цврст задник: чекор

 За оваа вежба ќе ви биде потребен степер или клупа. Оваа вежба влијае јако на мускулите, па би требало да осетите како истите се затегаат.

 • Застанете со стапалата раширени во линија на колковите, а потоа со десната нога направете го првиот чекор  на степерот или клупата. Држете го грбот исправен а стомакот затегнат. 
 • Подигнете ја и левата нога на степерот, а потоа вратете ја назад на подот, така што вашето десно стапало и понатаму да е на степерот. Повторно подигнете ја левата нога. 
 • Повторете ја вежбата 20 пати а потоа направете го истото и со другата нога. 

Вежба за секси задник: чучњеви со исчекор

 • Застанете со споени стапала, рамениците наназад а рацете поставете ги на колковите. Исчекорете со десното стапало и длабоко клекнете.  
 • Додека левото стапало се приближува допрете го подот со една рака и префрлете ја целата тежина на десното стапало. 
 • Одгурнете се нанапред со левата нога така што со коленото да го допрете подот. Повторувајте ја вежбата секој пат менувајќи ја ногата и раката со која го допирате подот. Пробајте да ја повторите вежбата 20 пати. 

Вежба за секси стомак: обратни стомачни

Оваа вежба го таргетира делот над долниот стомак кој инаку многу тешко се затегнува.

 • Легнете на грб. Подигнете ги нозете така што колената би ви ги допреле градите, стапалата споени а колковите малку подигнете ги од подот.
 • Пополека исправајте ги нозете, а потоа спуштајте ги до околу 20 см над подот. Задржете ги за секунда па вратете ги нозете во почетната позиција. 
 • Во следното повторување спуштете ги нозете многу малку над подот, а додека ги враќате во почетната позиција исправете ги и подигнете ги нагоре, колку можете повисоко. 
 • Пробајте да направите 12 повторувања.

Вежба за секси стомак 2: даска

Кога е во прашање затегнување на стомакот ништо неможе да ја надмине оваа вежба. Доколку вежбата ви изгледа прелесна подигнете една рака или нога од подот.  

 • Легнете на стомак во позиција на одгурнување, а катите и подлактицата поставете ги на подот.
 • Подигнете го телото така што тежината да ви биде ослонета на лактовите и ножните прсти. Држете го телото во рамна линија со вовлечен стомак и спуштен задник. 
 • Останете во оваа позиција една минута а водете сметка рамениците да не ви пропаднат надоле. Доколку ви е тешко да издржите зела минута за почеток пробајте со 30 сеукнди. 

Вежба за раце: кроше удар

Оваа вежба е за вашиот бицепс и трицепс.

 • Застанете во став за бокс- колената благо свиткани, стапалата во линија на рамениците, едно малку позади другото
 • Земете лесен тег (1-2кг) во двете раце, држејќи ги рацете во близина на лицето а лактите свиени како да пробувате да го заштитите лицето. Потоа замавнете нанапред со едната рака по кое ќе следи еден краток удар со другата
 • Повторете го ударот 20 пати во форма на удар 1-2 брзо менуваќи ги рацете. rukom.

Вежба за раце: пропаѓање

 • Седнете на под со споени стапала и свиени колена, со рацете поставени позади задницата со благо сиени лактови и дланките свртени нанапред.
 • Подигнете го задникот нагоре држејќи ги стапалата мирно и исправувајќи ги рацете, а потоа котролирано спуштајте се додека задникот не се најде многу близу до подот.
 • Бројте до 3 додека се симнувате. пробајте вежбата да ја повторите 20 пати

Вежба за затегнати нозе: вкрстени чучњеви

Ова е одлична вежба за предната и задната страна на бутините.

 • Застанете со стапалата во линија на колковите со исправен грб и стегнати стомачни мускули.
 • Вкрстете ја десната нога позади левата, свиткувајќи ги двете колена со длабоко клекнување. Стапалата треба да бидат благо свртени кон нанандвро. Додека ја правите оваа вежба, пипнете го подот под десната рака, но пазете да не ја свиткате левата. Со десната нога нанапред вратете се во почетната позиција.
 • Повторете ја вежбата 20 пати па потоа префрлете се на левата нога.

Совет: Доколку оваа вежба е претешка за вас десната нога свиткајте ја нанапред наместо наназад. 

Секси нозе: чучњеви на една нога

 • Притиснете пилатес топка на ѕид и нежно истегнете го телото преку неа. Нозете нека бидат поставени малку пошироко од линијата на колковите. 
 • Подигнете го десното стапало свиено под агол од 90 степени, а потоа клекнете ослонувајќи се на левата нога, како да скаате да седнете на столица, држејќи ја десната нога подигната цело време. Додека се спуштате надоле топката се движи со вас.
 • Подигнете се нагоре, па направете ја вежбата со левата нога. Направете ја оваа вежба 20 пати. .

Спортување за добар тестостерон

Британски истражувачи спровеле истражување врз 900 мажи со приближна возраст од 54 години. Експертите дошле до заклучок дека ограничувањето на тежината не само што го спречува развојот на болеста кај мажите туку го зголемува и производството на тестостерон...

Повеќе: Спортување за добар тестостерон

Соработници и партнери