Дървен материал от www.emsien3.com

The best bookmaker bet365

The best bookmaker bet365

Menu
RSS

Дали го чистите лицето правилно

Тоа што секоја нок пред спиење го пребришувате лицето со марамици за вадење на шминка не значи дека добро го чистите лицето пред спиење.

Добро чистење на лицето е предуслов за убавина и здрава кожа, затоа добро прочитајте ги нашите совети.

1. Гел и пена во дупла доза

Доколку шминката од вашето лице ја чистите со гел или пена оваа постапка задолжително повторете ја два пати. Првиот пат се вади само остатокот од шминката и тоа делумно, додека вториот пат вистински ги отварате порите. Важна напомена: лицето добро да се измие за да не остане пена која може да ви создаде бубуљици!

2. Комбинација

Средство на база на уље најубаво ја чисти шминката, поготово од очите. Доколку имате масна или комбинирана кожа по чистењето со уљаниот препарат задолжително кожата да ја исчистите со пена или лосион како би ги отстраниле вишокот мансотии од лицето.

3. Го четкате ли лицето?

Тоа што имате скапа четка за чистење на лицето не значи дека тоа го скратува процесот на чистење. Лицето треба да се третира со четката најмалку 30 секунди со цел да ја отклони нечистотијата.

 

Share

Соработници и партнери